paracetamol

Anonim

Merknaam: Tylenol, Tylenol Artritis Pijn, Tylenol Ext, Little Fevers Kinderkoorts / Pijnstillend middel, Little Fevers Infant Fever / Pijnstillend middel, PediaCare Single Dosis Acetaminophen Koortsverkleiner / Pijnstiller

Generieke naam: paracetamol

Geneesmiddelklasse: pijnstillers, andere

Wat is paracetamol en hoe werkt het?

Acetaminophen is een analgeticum dat wordt gebruikt om tijdelijk lichte pijntjes en pijnen te verlichten als gevolg van hoofdpijn, spierpijn, rugpijn, lichte pijn van artritis, verkoudheid, kiespijn en premenstruele en menstruele krampen. Acetaminophen wordt ook gebruikt om koorts tijdelijk te verminderen.

Acetaminophen is verkrijgbaar onder de volgende merknamen: Tylenol, Tylenol Artritis Pijn, Tylenol Ext, Little Fevers Kinderkoorts / Pijnstillers, Little Fevers Infant Fever / Pijnstillers en PediaCare Single Dosis Acetaminophen Fever Reducer / Pain Reliever.

Doseringen van Acetaminophen moeten worden gegeven als volgt:

Volwassen doseringsvormen en -sterkten

Tablets

  • 325 mg
  • 500 mg

caplets

  • 325 mg
  • 500 mg
  • 650 mg

capsules

  • 500 mg

Gelcaps / Geltabs

  • 500 mg

Caplets, Extended Release

  • 650 mg

Tabletten, kauwbaar

  • 80 mg

Orale oplossing / suspensie

  • 160 mg / 5 ml
  • 80 mg / 0, 8 ml (orale druppels)

Vloeibaar oraal

  • 500 mg / 5 ml
  • 160 mg / 15 ml
  • 500mg / 15ml

Orale siroop

  • 160 mg / 5 ml

Elixer

  • 160 mg / 5 ml

Doseringsoverwegingen

Analgesie en koorts

Onmiddellijke release

  • Regelmatige sterkte: 325 - 650 mg oraal / rectaal om de 4 uur indien nodig; niet meer dan 3250 mg / dag te overschrijden; onder toezicht van een zorgverlener kunnen dagelijkse doses tot 4 g / dag worden gebruikt
  • Extra sterkte: 1000 mg oraal elke 6-8 uur indien nodig; niet meer dan 3000 mg / dag; onder toezicht van een zorgverlener kunnen dagelijkse doses tot 4 g / dag worden gebruikt

Uitgebreide release

  • 2 capsules (1300 mg) oraal elke 8 uur indien nodig; niet meer dan 3, 9 g / dag

Maximale dosis

  • Producten die acetaminofen bevatten: een cumulatieve dosis van 3, 25 g / dag paracetamol niet overschrijden; onder toezicht van een zorgverlener kunnen dagelijkse doses tot 4 g / dag worden gebruikt
  • Tylenol extra sterkte (dwz 500 mg / tabblad of dop): niet meer dan 3 g / dag (6 tabs of caps); onder toezicht van een zorgverlener kunnen dagelijkse doses tot 4 g / dag worden gebruikt

Nierstoornis

Langere toedieningsintervallen en een lagere totale dosis kunnen gerechtvaardigd zijn bij patiënten met ernstige nierinsufficiëntie (CrCl minder dan of gelijk aan 30 ml / min)

Leverstoornis

Wees voorzichtig met elk type leverziekte.

Paediatric Pain & Fever Relief

Op gewicht gebaseerde dosering

  • Kinderen onder de 12 jaar: 10-15 mg / kg / dosis, oraal ingenomen om de 4-6 uur; niet meer dan 5 doses binnen 24 uur overschrijden

Vaste dosering

  • Kinderen jonger dan 6 jaar: vraag een zorgverlener
  • Kinderen van 6-12 jaar: 325 mg oraal eenmaal in de 4-6 uur; niet meer dan 1, 625 g / dag te overschrijden gedurende niet meer dan 5 dagen, behalve indien voorgeschreven door de zorgaanbieder
  • Kinderen onder de 12 jaar en ouder:
    • Regelmatige sterkte: 650 mg om de 4-6 uur; niet meer dan 3, 25 g binnen 24 uur; onder toezicht van een zorgverlener kunnen doses tot 4 g / dag worden gebruikt
    • Extra sterkte: 1000 mg eenmaal per 6 uur; niet meer dan 3 g binnen 24 uur; onder toezicht van een zorgverlener kunnen doses tot 4 g / dag worden gebruikt
    • Verlengde afgifte: 1, 3 g eenmaal per 8 uur; niet meer dan 3, 9 g binnen 24 uur

Wat zijn bijwerkingen in verband met het gebruik van paracetamol?

Bijwerkingen van paracetamol omvatten:

  • Huidzwelling (angio-oedeem)
  • desoriëntatie
  • Duizeligheid
  • Uitslag (kan jeuken)
  • Hives
  • Lage waarden van rode bloedcellen, witte bloedcellen en / of bloedplaatjes
  • Kortademigheid / hoest

Ernstige bijwerkingen van acetaminophen zijn onder andere:

  • Toxische epidermale necrolyse
  • Ernstige allergische reactie (anafylaxie)
  • Leverfalen
  • Stevens-Johnson-syndroom
  • Gastro-intestinale bloeding
  • Larynxoedeem
  • Niertoxiciteit
  • Levertoxiciteit / leverfalen
  • hyperammonemia
  • agranulocytose
  • Laag aantal witte bloedcellen (leukopenie, neutropenie)
  • Laag aantal bloedplaatjes (trombocytopenie)
  • Laag aantal rode en witte bloedcellen en laag aantal bloedplaatjes (pancytopenie)

$config[ads_text5] not found

Dit document bevat niet alle mogelijke bijwerkingen en andere kunnen voorkomen. Raadpleeg uw arts voor aanvullende informatie over bijwerkingen.

Welke andere geneesmiddelen werken samen met acetaminofen?

Als uw arts u heeft geadviseerd dit medicijn te gebruiken, kan uw arts of apotheker mogelijk al op de hoogte zijn van mogelijke interacties tussen geneesmiddelen en kan hij u hierop controleren. Begin niet met, stop of verander de dosering van een geneesmiddel niet voordat u eerst met uw arts, zorgverlener of apotheker overlegt.

Er zijn geen ernstige interacties met paracetamol en andere medicijnen.

Er zijn geen ernstige interacties met paracetamol en andere medicijnen.

Matige interacties van paracetamol omvatten:

  • axitinib
  • busulfan
  • daclizumab
  • dapsone actueel
  • eltrombopag
  • injecteerbare exenatide-oplossing
  • exenatide injecteerbare suspensie
  • flibanserin
  • imatinib
  • isoniazide
  • Ivacaftor
  • lixisenatide
  • lomitapide
  • mipomersen
  • tetracaïne
  • warfarine

Acetaminophen heeft milde interacties met ten minste 55 verschillende geneesmiddelen.

Dit document bevat niet alle mogelijke interacties. Informeer daarom, voordat u dit product gebruikt, uw arts of apotheker van alle producten die u gebruikt. Houd een lijst bij met al uw medicijnen en deel de lijst met uw arts en apotheker. Raadpleeg uw arts als u gezondheidskwesties of zorgen heeft.

Wat zijn waarschuwingen en voorzorgsmaatregelen voor acetaminofen?

waarschuwingen

Dit medicijn bevat paracetamol. Neem geen Tylenol, Tylenol Artritis Pijn, Tylenol Ext, Little Fevers Kinderkoorts / Pijnstillend middel, Little Fevers Infant Fever / Pijnstillend middel, of PediaCare Single Dosis Acetaminophen Koorts Verlichtingsmiddel / Pijnstillend middel als u allergisch bent voor paracetamol of enige ingrediënten in deze drug.

$config[ads_text6] not found

Buiten het bereik van kinderen houden. In geval van overdosering medische hulp inroepen of onmiddellijk contact opnemen met een Antigifcentrum.

Contra

overgevoeligheid

Effecten van drugsmisbruik

Er zijn geen effecten van drugsmisbruik met het gebruik van paracetamol.

Kortetermijneffecten

Zie "Wat zijn bijwerkingen in verband met het gebruik van paracetamol?"

Lange termijn effecten

Het risico op hepatotoxiciteit is hoger bij chronische hoge doses

Zie "Wat zijn bijwerkingen in verband met het gebruik van paracetamol?"

waarschuwingen

Acetaminophen is beschikbaar in vele doseringsvormen en producten, controleer het etiket zorgvuldig om overdosering te voorkomen.

Herhaalde toediening bij patiënten met anemie of hart-, long- of nieraandoeningen.

Het risico op hepatotoxiciteit is hoger bij alcoholisten, een chronische hoge dosis of bij gebruik van meer dan één paracetamolbevattend product.

Wees voorzichtig bij patiënten met G6PD-deficiëntie.

Wees voorzichtig bij patiënten met chronische ondervoeding.

Risico op zeldzame, maar ernstige huidreacties die dodelijk kunnen zijn; deze reacties omvatten het syndroom van Stevens-Johnson (SJS), toxische epidermale necrolyse (TEN) en acute gegeneraliseerde exanthemateuze pustulosis (AGEP); symptomen kunnen zijn: roodheid van de huid, blaren en huiduitslag.

Zwangerschap en borstvoeding

Acetaminophen kan aanvaardbaar zijn om te gebruiken tijdens de zwangerschap. Ofwel dierproeven laten geen risico zien, maar er zijn geen humane studies beschikbaar of dierstudies vertoonden geringe risico's en studies bij mensen uitgevoerd en vertoonden geen risico. Acetaminophen passeert de placenta; het is veilig om in alle fasen van de zwangerschap op korte termijn te gebruiken.

Acetaminophen wordt uitgescheiden in de moedermelk; het is compatibel met borstvoeding.

Populaire Categorieën